Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in Boğaz manzaralı köşkü devlet konukevi oluyor

tarafından
343
Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in Boğaz manzaralı köşkü devlet konukevi oluyor

Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in Boğaz manzaralı köşkü devlet konukevi oluyor

Çengelköy sırtlarındaki bulunan 60 bin metrekarelik alandaki köşkün restorasyon çalışmalarının başlamasına iki yıl önce karar verilmişti.

SON Osmanlı Padişahı Vahdettin’in şehzadeliği sırasında kaldığı, soğan başlı kubbesiyle mimari açıdan nadir yapılar arasında gösterilen Çengelköy’deki köşk, restore edilip Devlet Konukevi yapılacak. Şu anda İstanbul’a gelen devlet ve hükümet başkanları başta Çırağan Sarayı olmak üzere otellerde misafir ediliyor. Onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından İstanbul’a gelen devlet adamları, Çengelköy sırtlarında bulunan Vahdettin Köşkü’nde ağırlanacaklar. Yıllardır atıl olan ve kısmen harabeye dönen köşkte, yatma ve yeme içme alanlarının yanı sıra küçük çaplı görüşmeler için bir salon hazırlanması da planlanıyor.

Boğaz’a nazır Vahdettin Köşkü, 2. Abdülhamit’in uzun padişahlığı sırasında, Çengelköy’de, Fransız-Türk Levanten Mimar Alexandre Vallaury’e yaptırıldı. 60 dönümlük koru içinde yer alan köşk, 1984’te korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendi. Yaklaşık iki yıl önce yetkililer, İstanbul’da olduğu bir gün Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte köşke giderek incelemelerde bulunmuştu. Köşke yeni bir işlev kazandırılması için talimat verilmişti.
Vakıflar Genel Müdürlüğü de bunun üzerine restorasyon çalışmaları için harekete geçmişti. Genel Müdürlük, uzmanlardan görüşler aldı.

Mimar Sinan Genim, Köşkü İnceledi

Projeyi ünlü mimar Sinan Genim’in yapması bekleniyor. AKŞAM’a açıklamalarda bulunan Genim, projeyle ilgili şunları söyledi: ‘Çalışma çok yeni. Geçen yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri köşkün yapılarının nasıl yenileneceği konusunda bana görüş sordu. Ben de gittim köşkü ve araziyi inceledim. Orada köşkler, eskiden yapılmış binalar var. Binaların restore edilip değerlen-dirilmesi yönünde görüş bildirdim.

Devlet konukevi yapılacağını biliyorum. Daha işin çok başın- dayız.

Atıl duruma düşen köşk ve çevresinin yeniden hayat bulması
çok önemli. Ayrıca ben daha sözleşme imzalamadım. ‘

ORHAN VELİ’YE İLHAM KAYNAĞI OLMUŞTU

SOĞAN başlı köşkte kalan Vahdettin ile hayatının son yıllarını Beylerbeyi Sarayı’nda gözaltında geçiren Abdülhamit’in birbiriyle beyaz mendille selamlaştıkları rivayet ediliyor. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde birçok devlet adamının kaldığı, yabancıların ağırlandığı köşkler, Orhan Veli’nin sık sık şehri izlediği mekanlar. Köşkler, Orhan Veli’nin ‘İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı’ adlı şiirini yazdığı 60 dönümlük koru içinde yer alıyor. Köşk, Özal zamanında ‘Başbakanlık Dinlenme Evi’ yapılmak istenmiş, tartışılmış ancak Özal’ın ölümüyle proje rafa kalkmıştı.(Akşam)

Ayrıca Vahdettin bu köşkün bahçesinden kıyıya açılan tünelden geçerek, ingiliz gemisine binip ülkeyi terketmişti. gemiyi ingiliz komutan Harrington göndermişti.