Havzi-Kebir-Bashavuz-Eyup-istanbul

İstanbulun eyüp semtinin Kemerburgaz bölgesinde bulunan su kemeri 1554-1564 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde mülkiyeti iskiye ait olan yapı havuz olarak kullanılmaktadır.
Eser hakkında bilgi: Kırkçeşme Su Tesisleri’ne ait bu havuz hâlâ görevini sürdürmektedir. İSKİ’ye bağlı tarihî yapı yakın zamanda koruma amacıyla demir parmaklıklarla çevrilmiştir. Bu nedenle yapının bir burcu andıran dış duvarları görülebilmekte fakat içine girilememektedir. Dış duvarların derzleri her ne kadar betonla yenilenmişse de havuzun içine inen merdivenler 16. yüzyıl estetiğinin iyi bir temsilcisidir.

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Yorum yaz

2 Yorum

  1. burcu dedi ki:

    Mimar Sinanın havuz inşaa ettiğinide ilk defa öğreniyorum. o zamanlarda seferden sefere koşarken nasıl böyle bir yapı inşa etmeye vakit bulmuş acaba.. istanbulun su sorununuda kendisi çözmüş zaten. Allah razı olsun. Nur içinde yatsın inşallah

  2. sezgin yalçın dedi ki:

    MİMAR SİNAN HAYRANI OLARAK ŞU ANDAKİ YAPI ANLAYAŞIMIZA VE DOĞAYI KATLETMEMİZE İNANAMIYORUM…ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMACILAR VE HAR TARAFI GÖKDELENLERLE DONATAN RANT ANLAYIŞINI KINIYORUM..