Selimiye Camii

Selimiye camii Edirne merkezinde bulunmaktadır. Mimar Sinan eserlerinden Ustalık eseri olarak bilinin Selimiye camii 2. Selim tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan 90 yaşında yaptığı Selimiye camii için en iyi eserim demiştir. Türk ve Osmanlı eserleri arasında da en önemli yere sahip olan bu eser Mimarlık tarihinin bas yapıtlarındandır.

selimiye camii

selimiye camii

Camiinin yapım yılı kapısında bulunan kitabede 1568 hicri:976 yılında başladığı yazmaktadır. Camiinin ibatede açılış tarihi II. Selimin ölümü sonrasında 14 Mart 1575 tarihine ertelenmiştir Normal şartlarla caminin açılış tarihi 27 kasım 1574 Cuma gününe göre düşünülmekteymiş.

Selimiye Camii mülkiyeti günümüzde Sultan Selim vakfında bulunmaktadır. Caminin yapıldığı alanda yapımına Süleyman Çelebi zamanında başlanan, çalışmaları Yıldırım Beyazıdın tamamlanan. Edirnenin bilinen ilk Saraylı olan Baltacı Muhafızları (Saray-ı elik) haremi bulunmaktaydı. Bu meydan alanına Kavak meydanı veya Sarıbayır meydanı denilmektedir.

Caminin neden Edirnede yapıldığı tam olarak bilinmesede Evliya Çelebinin Eserlerinden Seyahatname’deki yazısında. Padişahın rüyasında Hz. Muahmmed (S.a.v)’i gördüğü ve onun padişahtan Kıbrıs fethi anısı için bir camii yaptırmasını istemiştir. Kıbrıs fethi, caminin yapılmasına başlanmadan 3 yıl önce yani 1571 yılında başladığı için Evliya çelebinin bu yazısının doğru olmadığını gösterir. Bu konuda söylenenlere göre en anlamlı olanı Sultan Selim’in çocukluğundan bu yana şehre duyduğu ayrı ilgisi ve Edirnenin Osmanlı egemenliğinin Rumelideki merkezi olduğudur.

Etiketler: , , , , , , , ,

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Yorum yaz

23 Yorum

 1. derya dedi ki:

  Allah razı olsun senden Koca Sinan aradığım tüm eserlerin burda var

 2. fuat dedi ki:

  edirneye gezmeye gittiğimde ilk görmek istediğim yer selimiye camii’ydi ve öylede yaptım. sabah 8de hemen oraya gittim içeriye girip kubbelere doğru baktığımda gerçekten çok etkilenmiştim. gerçekten Türkiyede bulunan en muhteşem eserin selimiye camii olduğunu düşünüyorum. arkadaşlar bir kaç fotoğrafını eklemişler fakat yakından görüp içerisini gezmek ap ayrı bir duygu. herkese gidip görmesini tavsiye ederim. paylaşanlara çok teşekkürler. önce Mimar Sinan ustamızın ruhu şad olsun. ellerine sağlık.. bu mirası iyiki bize bırakmış..

 3. ibrahim dedi ki:

  Allah mimar sinanı biz Osmanlı torunlarına Türk devletine bir hediye olarak göndermiş bence. Onun gibi usta bir yapı sanatçısının dünyaya bir daha geleceğine inanmıyorum. Allah kendisinden razı olsun..

 4. şener ertuna dedi ki:

  Bu büyük eserin etkileyiciliği ve ihtişamını anlatmaya sözcükler yetmez. Sinan’ın eserleri alır götürür insanı derinlere ve alışkanlık yapar, onları görmeden duramazsınız.
  Sinan bir zamanlar şunu söylemiş : “Umud ederim ki, zamanın sonuna ve kıyamete dek yaptıklarıma göz gezdirecek temiz yürekli dostlar, çabamdaki ciddiyet ve gayreti öğrendiklerinde insaflı bir gözle bakıp beni hayır dualarıyla yadederler, inşallah”
  Bence bunu fazlası ile hakkediyor.

 5. Mimar Sinan Hayranı dedi ki:

  Dünya’nın en gelmiş geçmiş en güzel, en ihtişamlı, en büyük, en harika, bunları saymakla bitmez sanırım. Nur içinde yat Koca Sinan eserlerinden yüzyıllar sonra bile birşeyler öğreniyoruz. İyiki varsın.

 6. yakup dedi ki:

  benimde gidip gezme fırsatım olmuştu herkese tavsiye ederim bu muhteşem yapıyı görmemek çok büyük eksik bence. Allah razı olsun Mimar Sinan..

 7. serkan erdem dedi ki:

  Selimiye camiini üsküdar selimiye mahallesinde sanardım ufakken 🙂 Gidip dolaşmak halen nasip olmalı Allah kısmet ederse bigün bende gezip dolaşacağım bir namaz kılacağım. süleymaniye camiini gezdim dolaştım restorasyon sonrasında gayet güzel temiz olmuş bence. edirneye gider gitmez ilk işim selimiye camiine gitmek olacak.

 8. Asuman Ass dedi ki:

  Büyüleyici bir ihtişamı var gerçekten.. gidip görülmesi gereken bir yapı kesinlikle.. İnsan tarihini gördükçe araştırdıkça okudukça tarihine bir daha bir daha hayran oluyor.. gurur duyuyor.. Selimiye camii nin bir çok önemli bir özelliği vardır minarede bulunan ayrı merdivenlerden iki kişi çıkınca birbirlerini göremiyorlarmış ve her ikisi de ayrı şerefeye çıkıyormuş.. bir diğer özelliği de camii nin herhangi bir yerinden tütsü yakınca dumanı hep tek yolu takip ediyormuşş ve bu duman yukarıda katman oluşturuyormuş mimar sinan altına mermer yerleştirmiş ve bu duman zamanla mürekkep olarak mermere damlamışş .. ve o mürekkebin kalitesinde bir mürekkep bulunamamış.. gerçekten hayret edici ve büyüleyici..

 9. ramazan dedi ki:

  öncelikle herkese hayırlı Ramazanlar. edirneye gelip bir kere ziyaret etme fırsatım oldu. ama namaz kılmak için bir daha gelmek nasip etsin Allah inşallah. Mimar Sinan sanada yaptığın tüm eserlerin için Allah razı olsun. nur içinde yat inşallah.

 10. Yalçın Kücükkişi dedi ki:

  ALLAH herkese bu muhteşem eseri görmeyi nasip etsin.YAPANDAN YAPTIRANDAN RAZI OLSUN.

 11. ahmet dedi ki:

  Allah yapandan yaptırandan razı olsun. nur içinde yatın inşallah. edirneye gittiğimde selimiye camiinin içine girmiştim. gerçekten neresine bakacağını şaşırıyor insan. gitmeyenlere tavsiye ederim. gidinn..

 12. kadir dedi ki:

  tam camiinin fotoğraflarına bakarken şu anda sahur ezanı okunuyor. herkese hayırlı sahurlar inşallah. Allah sinandan Sultan selimden Kanuni Sultan Süleymandan hepsinden razı olsun. Keşke insanlar halen onlar gibi mert olsalar.

 13. selahattin dedi ki:

  banada bi kere gidip görmek nasip oldu. Allah razı olsun yapandanda yaptırandanda. Müslümanlığın en ihtişamlı camilerinden biri Selimiye camii. Mimar Sinan üstadımızın ustalık eseride böyle bir yapı olmalıydı bence.

 14. ahmet arslan dedi ki:

  ben gittim gördüm hayran kaldım. herkese tavsiye ederim.

 15. merve dedi ki:

  harika bi yer allah herkeze gitmeyi nasip etsin

 16. yes dedi ki:

  tşk mimar amca 😀

 17. simay dedi ki:

  edirneye gitmayi selimiye camiiyi görmeyi çok isterim inşallah allah nasip eder…
  bu arada sitedende allah razı olsun yoksa ödevimi yapamazdım THANK YOU !!!!!

 18. Edirneli efe dedi ki:

  Her gün görüyorum

 19. Safa dedi ki:

  Edirnede oturuyorum ve imam hatipliyim her cuma bu muhteşem eserin içinde namazımı kılıyorum mimar sinan türkiyenin en iyi mimarıdır kuskusuz

 20. ali saydan dedi ki:

  Dünya var oldukça eserlerinle anılacaksın Allah a şükürler olsun ustalık eserim dediğin dünya harikası SELİMİYE CAMİ sinde namaz kıldım.NUR İÇİNDE YAT

 21. sibel dedi ki:

  bütün dünya inceliyor Mimar Sinanın eserlerini. araştırıyorlar. bence Türkiyede gerekli özen verilmiyor. hatırladığım kadarı ile fındıklıdaki sühely bey camiini yıkıp yerine apartman gibi birşey yapmışlardı. Türkiyede bu eserlere yazık oluyor

 22. dgefgs dedi ki:

  çok kısa ama ginede işime yaradı