Selimiye Camii

tarafından
1037
Selimiye Camii

Selimiye camii Edirne merkezinde bulunmaktadır. Mimar Sinan eserlerinden Ustalık eseri olarak bilinin Selimiye camii 2. Selim tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan 90 yaşında yaptığı Selimiye camii için en iyi eserim demiştir. Türk ve Osmanlı eserleri arasında da en önemli yere sahip olan bu eser Mimarlık tarihinin bas yapıtlarındandır.

selimiye camii

selimiye camii

Camiinin yapım yılı kapısında bulunan kitabede 1568 hicri:976 yılında başladığı yazmaktadır. Camiinin ibatede açılış tarihi II. Selimin ölümü sonrasında 14 Mart 1575 tarihine ertelenmiştir Normal şartlarla caminin açılış tarihi 27 kasım 1574 Cuma gününe göre düşünülmekteymiş.

Selimiye Camii mülkiyeti günümüzde Sultan Selim vakfında bulunmaktadır. Caminin yapıldığı alanda yapımına Süleyman Çelebi zamanında başlanan, çalışmaları Yıldırım Beyazıdın tamamlanan. Edirnenin bilinen ilk Saraylı olan Baltacı Muhafızları (Saray-ı elik) haremi bulunmaktaydı. Bu meydan alanına Kavak meydanı veya Sarıbayır meydanı denilmektedir.

Caminin neden Edirnede yapıldığı tam olarak bilinmesede Evliya Çelebinin Eserlerinden Seyahatname’deki yazısında. Padişahın rüyasında Hz. Muahmmed (S.a.v)’i gördüğü ve onun padişahtan Kıbrıs fethi anısı için bir camii yaptırmasını istemiştir. Kıbrıs fethi, caminin yapılmasına başlanmadan 3 yıl önce yani 1571 yılında başladığı için Evliya çelebinin bu yazısının doğru olmadığını gösterir. Bu konuda söylenenlere göre en anlamlı olanı Sultan Selim’in çocukluğundan bu yana şehre duyduğu ayrı ilgisi ve Edirnenin Osmanlı egemenliğinin Rumelideki merkezi olduğudur.