Sokullu Mehmet Paşa Camii Kadırga

İstanbul Fatih ilçesi Kadırda semti Şehit Mehmet Paşa yokuşunda bulunan Sokullu Mehmet Paşa Camii Mimar Sinan tarafından 1571 1572 yılları arasında Kanuni Sultan Süleymanın Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşaya ithafen sıpr asıllı eşinin isteğiyle inşa edilmiştir. Sokullu Mehmet Paşa 3 padişaha Sadrazamlık yapmıştır. Kabeden getirtilmiş olan Hacerülesvet isimli taşın bu Camidede 3 parçası kullanılmıştır. Hacerülesvet taşı Mimar Sinan tarafından sadece bir kaç camiide kullanılmıştır. Cami Sokullu Mehmet Paşa kulliyesinin bir parçasıdır. Büyük bir avlusu bulunan camiinin bahçesinde mermer bir şadırvan yer almaktadır. Avlu etrafında medresenin odacıkları yer almaktadır. Sokullu Mehmet Paşa Camii Mimar Sinanın Sadrazamlar için yaptığı en büyük ve gösterişli camiilerden biridir. Camide bulunan iznik çinileri ve kalem işleri Osmanlı el işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Sokullu Mehmet Paşa adına yapılan 4 tane camii bulunmaktadır. Bunlardan biri istanbul Beyoğlunda bulunanSokullu Mehmet Paşa Camii Azapkapı‘da galata köprüsünün galata ayağında yer almaktadır.



Etiketler: , , , , , ,

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Yorum yaz





2 Yorum

  1. Bülent Özdemir dedi ki:

    Öncelikle böyle bir siteyi hazırladığınız için teşekkür ederim.Hacerül-esvet taşının üç parçası bu camiide demişsiniz.4 parça olacak.Tabiri caizse bu camiide büyüdüm.Parçalardan ikisi minberdedir.İlki minberin ilk kemeri üstünde ortadadaır.Diğeri minberin üst kemerindedir.Üçüncüsü mihrabın üstünde,dördüncüsü ise giriş kapısı üstündedir.

  2. freeboy dedi ki:

    Allah razı olsun Mimar Sinan bize bıraktığın her eserden. Kanunidende razı olsun Allahım. sizler ve diğer padişahlarımız sayesinde Osmanlı tüm dünyaya nam salmış. şimdi geldiğimiz hallede bakınca insan üzülmemek için sebep bulamıyor. inşallah herşey düzelecek.