Mimar Sinan’ın Hürrem Sultan Hamam’ındaki Titizliği

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, İstanbul’daki Haseki Hürrem Sultan Hamamı’nda yaptırdığı restorasyon, Mimar Sinan’ın çalışmalarındaki titizliğini de ortaya çıkardı.

Hamam inşa edilirken, rutubetten ve isten etkilenmemesi için önlemler alan Mimar Sinan’ın, Hamamı depreme karşı da kuvvetlendirdiği belirlendi.

Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın güneyinde yer alan Haseki Hürrem Sultan Hamamı’nın, Kanuni Sultan Süleyman’ın karısı Haseki Hürrem Sultan adına Mimar Sinan’a yaptırıldığını hatırlattı.

Ertem, İstanbul’daki Osmanlı hamamlarının en büyüklerinden ve görkemlilerinden olan ve 75 metre boyundaki hamamın Cumhuriyet döneminin başlarından itibaren özgün kullanımını yitirdiğini, bir ara belediyenin benzin deposu, bir süre de Devlet Matbaasının deposu olarak kullanıldığını belirtti.

Hamamı 100 yıl sonra faaliyete geçirmek için ilk çalışmaların 2007 yılında başlatıldığını anlatan Ertem, eserin onarımında yapılan sıva raspaları sonucunda eserin kubbe ve beden duvarlarında ciddi çatlaklara rastlandığını, buna göre de ilk olarak eserin güçlendirme işlemlerinin yapıldığını söyledi.

Yıllarca asli işlevinden uzak kalan hamamda, bakımsızlıktan ve yapılan yanlış uygulamalardan kaynaklanan çok ciddi hasarlar bulunduğunu belirten Ertem, ”Raspa atıldığında ortaya çıkan çatlaklar, hamamın büyük tehlike altında olduğunu gösteriyordu. Eski haliyle kalsaydı eser yok olabilirdi, bu nedenle ilk olarak güçlendirme çalışması yapıldı. Hamam olası bir depreme karşı güçlendirildi” diye konuştu.

Restorasyonların 1766 ve 1894 yıllarında yaşanan depremlerden hasar gören hamamda Osmanlı Devleti tarafından deprem güçlendirmesi yapıldığının görüldüğünü dile getiren Ertem, Osmanlı’nın hamamı güçlendirmek için 6 bin 874 çivi çaktığının belirlendiğini söyledi.

HAMAMIN KONSEPTİ ERGUVAN RENGİ

Çalışmalar başlatılmadan önce, hamamın yağmur suyu aldığını, bunun da tarihi eseri içten içe çürüttüğü ifade eden Ertem, ”Çalışmalarla, Mimar Sinan tarafından yapılan drenaj kanalları bulundu. Bu kanalların, yanlış uygulamalar sonucunda toprakla dolduğu ve Hamamın orijinal yapısına ciddi hasar verdiği tespit edildi.

Kanallar yerin 2 metre aşağısında, yaklaşık 80 cm genişliğinde ve 1 buçuk metre uzunluğundaydı. Bu kanallar restorasyonla birlikte temizlendi. Hamamın atık sularının geçtiği bu kanallar aynı zamanda yağmur suyunu da depoluyordu. Böylece, hamamın rutubet altında kalması önlendi” diye konuştu.

Hamamın faaliyette olduğu dönemde gece saatlerinde de kullanıldığını belirten Ertem, bu nedenle Mimar Sinan’ın hamamda yakılan çıraların duvarlara ve kubbeye zarar vermemesi için bir sistem geliştirdiğinin görüldüğünü aktaran Ertem, ”Restorasyonda Mimar Sinan’ın tasarımıyla çıranın üstüne konularak yakıldığı çırağman kullanıldığı, böylece hamamın ise karşı korunaklı hale geldiği anlaşıldı. Çalışmalarla çırağmanın orijinal fotoğrafına ulaşıldı ve aynısı yapılarak yerine konuldu” dedi.

Restorasyon çalışmaları dışında, hamama mimarisine ve adını alan Sultana yakışır bir konsept verildiğini dile getiren Ertem, Hürrem Sultan’ın sembolü olarak bilinen Erguvan çiçeğinden esinlenilerek, erguvan rengi peştemaller, erguvan rengi havlular tasarlandığını, konsepte uygun sabunlar üretildiğini dile getiren Ertem, eserin onarımının tamamlandığını, çevre düzenleme çalışmaları ile donanıma yönelik çalışmaların ise devam ettiğini söyledi.

Ertem, Hürrem Sultan Hamamı’nı, temmuz ayı başlarında halkın hizmetine sunmayı planladıklarını sözlerine ekledi.


Haber 365

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Yorum yaz

Yorum yok

İlk yorumu yazabilirsiniz..