Mihrimah Sultan Camii Üsküdar

Mihrimah Sultan Camii Mimar Sinanın Üsküdarda bulunan gösterişli eserlerinden bir tanesidir. Camiinin ismi İskele camii olarakta bilinmektedir. Üsküdar iskelesinin tam karşısında Üsküdar meydanında bulunan Mihrimar Sultan Camii, Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan kızı Mihrimah Sultan için yaptığı iki eserden bir tanesidir. Diğer camii Edirne kapıda bulunan ismi yine Mihrimah Sultan camii’dir.

Mimar Sinan’ın gençlik döneminde yaptığı eserlerdir. Özgün halinde restore edilen camii bugün hala Üsküdar silüetinin önemli bir parçası denizden ya da karşı kıyıdan bakıldığında Üsküdar Meydanı’nı tarifliyor. Kubbesi üç yanından yarım kubbelerle desteklenmiştir, ama ön cephede yarım kubbe yoktur.

Her yılın Nisan ve Mayıs aylarında Bayezıd yangın kulesinden yada o bölgedeki yüksek bir binadan Mihrimah sultan Üsküdar Camii’sine doğru bakıldığında; sabah gündoğumunda İslele Camii’nin iki minaresi arasından güneşin doğuşu görülmektedir. Akşam güneşin batımında ise Hicrî takvime göre her ayın 14ünde ayın doğuşu izlenebilmektedir.

Aynı kuleden batı ufkuna Edirnekapı istikametine doğru bakılır ise; Mihr-î Mah Sultan Edirnekapı Külliyesi’nde de, sabah ayın akşam da güneşin batışı izlenebilmektedir. Mimar sinan’ın matematik zekasının üstünlüğünü bu eserler sayesinde bir kez daha anlamış oluyoruz.

Mihr-î Mah Güneş ve Ay manasına gelmektedir.Mimar Sinan bu eserleriyle Mihrimah sultana olan aşkını dile getirdiği idda edilmektedir.

 

 

Etiketler: , , , , ,

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Yorum yaz

16 Yorum

 1. ece dedi ki:

  süper nasıl aşktır bu yaa….

 2. çağalr dedi ki:

  çok güzellllll

 3. efghjkk dedi ki:

  çok güzel bir cami 🙂

 4. Mehmet Kocaman dedi ki:

  Hey Yüce Rabbim Aşk Neler Yaptırıyor İnsana.İyiki İnsan’ın Kalbine Bu Duyguları Yerleştirdin Yoksa Bu Güzelliklerden Mahrum Kalacaktık…

 5. hilal dedi ki:

  böyle aşk düşünmesi bile harika

 6. tunaa dedi ki:

  herkes aşık olur ama kimse böyle aşık olamaz<3

 7. ramazan dedi ki:

  bende Mimar Sinan padişahın kızına karşı aşk yaşayacak bir insan değil. bunu birileri uydurmuş olmalı. ama Mihrimah sultan camii de yaptığı en güzel eserlerden biri bence. görülmeye değer. istanbulda yaşıyorum iyiki tümünü gezme fırsatım oldu.

 8. samet dedi ki:

  Allah razı olsun bize bu eserleri yaparak Osmanlının büyüklüğünü yüzlerce yıl sonra bile hepimize gösteren Koca Sinan’dan

 9. alev dedi ki:

  tarihi ve yeri yok ece neyine bayıldııııın

 10. furkan dedi ki:

  süper bu site çok sevdim

 11. gözde dedi ki:

  ya bu nasıl ya koskoca mimar sinan gidipde sultanın kızına aşık oluyor

 12. Eda dedi ki:

  Mimar Sinan mihrimah sultana aşık falan değildi sadece sinanın çırağı cihan aşıktı mihrimah ta ona aşıktı sermimar sadece emredileni yaptı padişah emretti sinana yaptı kızı emrettti Sinan yaptı mihrimahla araların da aşk falan yoktu anlacağınızzzz….

 13. engineerkiki dedi ki:

  Mihrimah sultan evli bir kadındı o sıralar. Mimar Sinan gibi bir insanın evli bir kadına aşık olmasından söz edilemez hiçbir kanıtıda yoktur. Lütfen bu tür insanlara iftira atmayın.