Mihrimah Sultan Camii Fatih

tarafından
674
Mihrimah Sultan Camii Fatih

Mihrimah Sultan Camii

1562-1565 Yılları arasında yapılan Mimar Sinanın Eserlerinden biri olan camii İstanbul Fatih ilçesi Edirnekapı mevkiinde bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda büyük bir restorasyon çalışması geçirmiştir. Mihrimah Sultan Külliyesi’nin iddalı ve görkemli tek kubbeli yapısı depremler nedeniyle çok zarar görmüştür.

Bunlar arasında, 1719, 1814, ve 1894 yıllarındaki depremler sonucunda oluşan hasarlar hakkında az da olsa bilgi bulunmaktadır. Bu depremlerde kubbesi çatlayıp, minaresi ve son cemaat yerinin yıkıldığı biliniyor. Mimari üslubundan da anlaşılabileceği gibi son cemaat yeri muhtemelen 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Caminin 1999 Marmara Depremi’nde zarar gören kubbesi şu an onarılmakta, minaresi ise yarısından itibaren tekrar inşa edilmektedir.

Mihrimah Sultan Camii İstanbul’un Edirnekapı semtinde surların hemen yanında bulunan cami. Banisi(Kurucusu) Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’dır. 1562-1565 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapıldı.

Dikdörtgen planlı caminin etrafında medrese, mektep, türbe, hamamları vardır. 37 m yükseklikteki kubbe üçer kemere yaslanır, yanlarda ikişer sütun, sağ ve solda 3 kubbe ve mahfelleri bulunur. Mihrap ve minber taş işçiliğiyle yapılmıştır.

Caminin büyük avlu kapısından dik merdivenlerle cami içine çıkıldığında sağ tarafta medreseler ve karşısında 7 kubbeli 8 mermer granit sütunlu son cemaat yeri vardır. Şadırvan bunların arasında bahçede, minaresi sağdadır. Hamam cadde kenarındadır.
Osmanlı İmparatorluğu’nun Camîyi inşa etmesi yaklaşık 3 yıl sürmüştür. Şu anda mevcut Restore çalışmalarımız 10 yılın üzerinde devam etmektedir.

Bu esere yakın diğer Sinan eserleri: Güzel Ahmet Paşa Türbesi, Mihrimah Sultan Medresesi , Yunus Bey Camisi, Yunus Bey Medresesi, Mihrimah Sultan Hamamı, Semiz Ali Paşa Medresesi,
•Bu esere yakın diğer eserler: Tekfur Sarayı, Kariye Müzesi, Anemas Zindanları

Mihrimah Sultan Camisi ne Ait Çizimler ve Fotoğraflar

Mihrimah Sultan Camii Fotoğrafları

Çizimleri