Mimar Sinan’ın Türbesi Susuz Kaldı

tarafından
468
Mimar Sinan’ın Türbesi Susuz Kaldı

Mimar Sinan, mühendislik ve mimarlık dehasıyla İstanbul’un su sorununu çözmüştü.Geriye bıraktığı eserler sahip çıkılmayınca Sinan’ın türbesi susuz kaldı.

Arkasında bıraktığı 340 eserle adını tarihe yazdıran Mimar Sinan, mühendislik ve mimarlık dehasıyla İstanbul’un su sorununu çözmüştü.

Ne var ki susuz bir evde vefat eden Mimar Sinan’ın şimdi de türbesinde sular akmıyor. Türbe, usta mimarın ‘Kalfalık eserim’ dediği Süleymaniye Camii’nin Haliç’e bakan tarafında bulunuyor.

Ancak, kabristanında bulunan 4 sebil çeşmesinin sökülmesi nedeniyle İstanbul’u suyla buluşturan Koca Sinan’ın türbesinde su yok. Tarihi kaynaklarda türbenin önünde sebillerden bahsedilmesine rağmen, bu çeşmeler günümüze kadar ulaşamadı. Türbenin iki sokağı birleştirdiği köşesinde bulunan 4 sebilin çeşmeleriyle birlikte yerinde olmadığı görülüyor.

Mimar Sinan Türbesi’nin 1922 ve 1938 yıllarında yenileme çalışmalarının ardından son restorasyonu 2011 yılının sonunda tamamlandı. Geçtiğimiz yıl restorasyon çalışmalarını tamamlayarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim eden Gürsoy Yapı’dan yetkili bir kişi, türbenin mevcut yapısı korunarak restorasyonun yapıldığını kaydederek, çeşmelerin daha önce söküldüğünü ifade etti.

Firmanın restorasyon bölümünde çalışan yetkililerinden alınan bilgiye göre, restorasyon kapsamında türbenin sadece temizlik ve bazı onarım çalışmaları yapıldı. Türbeyi ziyaret eden Yusuf Atlıhan bu durumun öncelikle İstanbullular açısından bir ayıp olduğunu söyledi. Orhan Karanfil ise, “Hatta bir yazı ile Mimar Sinan’ın bir yudum su dahi içemeden vefat ettiği bilgilendirilmeliydi. Sorumlu olan yetkililerin bu sorunu çözmesini umut ediyoruz.” dedi.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul’da su sıkıntısı yaşanır. Bununla ilgili olarak Mimar Sinan’dan yardım istenir. İncelemelerini yapan Sinan, İstanbul’un dışında biriken suları bir bölgede toplayarak, yaptığı suyolları ile suyu 40 çeşme ile halkla buluşturur.

Mimar Sinan’ın başarısı üzerine Sultan Süleyman’ın emri ile mimarın evine özel bir suyolu yapılır. Ancak, Mimar Sinan 99 yaşına geldiğinde saraydan çağrılır ve verilen ödülün ayrıcalık olduğu belirtilerek, suyu kesilir. Aradan 1 sene geçtikten sonra hastalanan Sinan, bir damla su içemeyerek gözlerini hayata kapatır. Bu olay, ‘İstanbul’un su problemini çözen Mimar Sinan, susuz bir evde vefat etti.’ olarak tarihe geçer.

Zaman