Mimar Sinanın Hayatı

Türk ve Dünya tarihinin en önemli yapı sanatçılarından biri olan Mimar Sinan (Cırlavuk ya da Ağırnas köyü Kayseri,1489/1490 – istanbul,1588)

Osmanlıdan günümüze Türk mimarlık tarihinin en büyük Mimarı Mimar Sinan (Koca Sinan da denir)Yavuz Sultan Selim ’in, o zamana kadar Rumeli’de yapılan devşirme toplanması işinin Anadolu ‘dada yapılmasını istemesi üzerine, devşirme olarak Kayseri’den alınıp 1512 ‘de İstanbul’a getirildi ve Yeniçeri Acemi oğlanlar ocağına girdi. Köyünde, kulübeler, ahırlar, su yolları yaparak deneyim kazanmış olduğundan Acemi oğlanlar bir zanaat öğretmenleri kuralına uyarak, çağın iyi mimarları yanında çalıştı. Çıraklık döneminden sonra Yeniçeri ortalarından birine girdi.(1514)Yavuz Sultan Selim’in İran ve 1517’deki Mısır seferlerine atlı sekban olarak katıldı; böylece İran ve Mısır ‘da ki mimarlık yapılarını inceleme olanağı buldu. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Belgrad (1521)ve Rodos (1522)seferlerine katılan Mimar Sinan1526 Mohaç seferinden sonra da ordu cephane sorumlusu görevine yükseldi. Irak seferinden sonra yaya başılık rütbesine ,daha sonrada ordu zemberekçi başılığına(cephane sorumlusu)yükseldi.1534’teki Irakeyn seferinden sonra düzenlenen İran seferi (1535)sırasında Van gölü üstünde askeri ulaşımı sağlayacak gemilerin yapımında gösterdiği yararlılık üzerine Haseki rütbesini aldı. Reis-i Mimar an -ı Dergah-ı Ali (Yüksek Dergah Mimarları Başkanı )görevine geldi(1536). 1538’deki Kara Boğdan(Moldovya) seferinde Prut ırmağı üstünde kısa zamanda kurduğu köprü, padişahın beğenisini kazandı. Yeniçeri ordusunda bir savaş eri olarak değil, istihkam işlerinin yöneticisi ve tasarlayıcısı olarak çalışan Mimar Sinan‘ın ilk yapıtı olarak Halep’teki Hüsreviye Camisi (1536-1537)kabul edilmektedir. İstanbul’da ki Şehzade Camisi’dir(1543-1548). Ancak Mimar Sinan’ın baş yapıtı olarak , 1557’ de tamamlandığı Süleymaniye Camisi kabul edilmektedir. Bu caminin başarısı nedeniyle Mimar Sinan’a ‘ulu, yüce ’anlamındaki ‘Koca ‘ sanı verilmiştir. Bütün yaşamı boyunca İstanbul, Edirne, Ankara, Kayseri, Erzurum, Manisa, Bolu, Çorum, Kütahya vb. Anadolu kentleriyle Halep, Şam, Budin ,Rusçuk gibi Osmanlı topraklarında suyolları, çeşmeler, camiler, külliyeler, medreseler, yaparak ülkeyi barındırır bir duruma getiren Mimar Sinan Edirne’deki Selimiye Camisini 85 yaşında yaptı. Sultan Murat III. döneminde Mekke’nin onarımı için Hicaz’a gönderildi. Mimar Sinan son yapıtlarından biri olan Kasımpaşa’daki Kaptanıderya Piyale Paşa Camisi’nde(1573) eski Ulucamiler in planına dönüş yaparak kuruluş döneminin özellikleriyle, uzun mimarlık yaşamı boyunca edindiği deneyimlerin bireşimini yapmıştır. Mimar Sinan’ın türbesi, Süleymaniye külliyesinde bulunan yalın yapıdır.

MİMARLIK ANLAYIŞI

Mimar Sinan, Osmanlı mimarlığında klasik dönem denen dönemin başlıca yaratıcısı, bir başka deyişle, okul kurmuş bir sanatçıdır. Yapıtlarında, güzellik ve işlev kavramlarını birleştirerek, mühendislik tekniğinin yaratıcılığı ,sanatçı beğenisiyle birleştirip özgün yapılar ortaya koymuştur. Ancak bu yapıtlarda işlevi, estetiğin ardına gizleyen bir sanatçı anlayışı egemendir. Böylece, plastik değerleri ön plana çıkarmış özellikle , yaptığı binalarda genişlik duygusu yaratmak amacıyla kare, altıgen ve sekizgen planlar kullanmıştır .Bu binalardaki birbirleriyle uyumlu olarak kullanılan mimarlık öğeleri, bir görkem duygusu yaratacak biçimde düzenlenmiştir. kubbeyi taşıyan payelerin ince görünmesini sağlamak üzere hücre ve panolar kullanmış, sütun başlıklarını mukarnaslarla süslenmiştir. Ancak süslemede de işlevin gözardı olmasını engelleyecek bir anlayışı uygulamıştır. Eldeki kaynaklara göre, Mimar Sinan pek azı onarım olmak üzere çok sayıda cami, mescit, medrese,darülkurra,türbe,imaret,darüşşifa,sukemeri,köprü,kervansaray,saray,mahzen,hamam yapmış, verimli bir mimardır. Kendisinden önceki Ayas, Hayrettin gibi mimarlardan yararlanan Mimar Sinan’ın klasik dönem olarak adlandırılan mimarlık anlayışı Ayas, Şecca, Acem Ali, Küçük Sinan, Davut Ağa, Ahmet Ağa ,Kemalettin, Yusuf Mehmet Ağa, Süleyman Ağa Muslihittin, Hüseyin Çavuş, Hacı Hasan, İbrahim gibi mimarlar tarafından sürdürülmüştür.

Sehzadebasi Camii ve Kısa Bir anı

“Bir Mimar Sinan eseri olan Sehzadebasi Cami’nin 1990′li yillarda devam
eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir insaat muhendisi,
caminin restorasyonu sirasinda yasadiklari bir olayi tv’de soyle
anlatmasti. Cami bahcesini cevreleyen havale duvarinda bulunan kapilarin
uzerindeki kemerleri olusturan taslarda yer yer curumeler vardi.
Restorasyon programinda bu kemerlerin yenilenmesi de yer aliyordu. Biz
insaat fakultesinde teorik olarak kemerlerin nasil insaat edildigini
ogrenmistik fakat tas kemer insaasi ile ilgili pratigimiz yoktu. Kemerleri
nasil restore edecegimiz konusunda ustalarla toplanti yaptik. sonuc olarak
kemeri alttan yalayan bir tahta kalip cakacaktik. Daha sonra kemeri yavas
yavas sokup yapim teknikleri ile ilgili notlar alacaktik ve yeniden
yaparken bu notlardan faydalanacaktik. Kalibi soktuk. Sokmeye kemerin
kilit tasindan basladik. Tasi yerinden cikardigimizda hayretle iki tasin
birlesme noktasinda olan silindirik bir bosluga yerlestirilmis bir cam
siseye rastladik. Sisenin icinde durulmus beyaz bir kagit vardi. Siseyi
acip kagida baktik. Osmanlica bir seyler yaziyordu. Hemen bir uzman bulup
okuttuk. Bu bir mektup idi ve Mimar Sinan tarafindan yazilmisti. Sunlari
soyluyordu. ” Bu kemeri olusturan taslarin omru yaklasik 400 senedir. Bu
muddet zarfinda bu taslar curumus olacagindan siz bu kemeri yenilemek
isteyeceksiniz. Buyuk bir ihtimalle yapi teknikleri de degiseceginden bu
kemeri nasil yeniden insaa edeceginizi bilemeyeceksiniz. Iste bu mektubu
ben size, bu kemeri nasil insa edeceginizi anlatmak icin yaziyorum. ” Koca
Sinan mektubunda boyle basladiktan sonra o kemeri insa ettikleri taslari
Anadolunun neresinden getirttiklerini soylerek izahlarina devam ediyor ve
ayrintili bir bicimde kemerin insaasini anlatiyordu. Bu mektup bir
insanin, yaptigi isin kalici olmasi icin gosterebilecegi cabanin insan ustu
bir ornegidir. Bu mektubun ihtisami, modern cagin insanlarinin bile
zorlanacagi tasin omrunu bilmesi, yapi tekniginin degisecegini bilmesi, 400
sene dayanacak kagit ve murekkep kullanmasi gibi yuksek bigi seviyesinden
gelmektedir. Suphesiz bu yuksek bilgiler de o koca mimarin erisilmez
ozelliklerindendir. Ancak erisilmesi gercekten zor olan bu bilgilerden cok
daha muhtesem olan 400 sene sonraya cozum ureten sorumluluk duygusudur.

İlgili Yayınlar

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (25 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,76. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Yorum yaz

297 Yorum

 1. Şerife Canan dedi ki:

  Böyle olağanüstü bir şahsiyete, şimdi ellerine sağlık Koca Sinan, nur içinde yat diyebilirim.. Gerçek şu ki, bu gün Muhteşem Yüzyıl dizisinde seyrettiğim MimarSinan karakteri büyük bir hayal kırıklığı oldu, onun için Koca Sinan’ın hayatını araştırdım.. Senarist ve yönetmenin daha akıllı olmasını beklerdim… Ne tipi, ne eli ayağına dolaşan şaşkın hali, Koca Sinan gibi bir karaktere yakışmadı….

 2. mert dedi ki:

  kısa biraz

 3. ozlem dedi ki:

  cok saolun ben onun cok buyuk hayranıyım <3

 4. HaLiL dedi ki:

  HLL OLSUNn SiNaNImA

 5. yeliz dedi ki:

  allah razı olsun bu sayfadan ödevden 100 aldım

 6. elif dedi ki:

  Allahh senden razı olsun

 7. akın dedi ki:

  Bundan 500 yıl evvel dahi, böylesine görkemli, göze hitap eden, herşeyi en üst düzeyde düşünülmüş sağlam yapılar inşaa edebilen bir mimari anlayışımız varken, Bugün 2013 yılında turistlik bölgeler de dahil olmak üzere, dümdüz, lokum kutusu gibi, hiçbir estetiği olmayan rezalet yapılar inşaa ediyoruz. Buna yeni inşaa edilen kamu yapıları da dahil. Bakanlıkların kamu binası olarak inşaa edilecek yeni yapılarda dahi standardı dümdüz 3 yaşında çocugun yapacagı tarzda bır kutu seklınde. Ulkemızde Yapıların standardı Beledıyelerden alınıp, Bayındrılık Bakanlıgına verılmelı. Eskısehır Buyuk sehır Beledıye Baskanı Sayın Prof.Dr.Yılmaz BUYUKERSEN guzel,alımlı yapılar yapma ınancını Eskısehır’e nasıl zaruretle kabul ettırıp akabınde bu dıger bınalarla es deger yada daha kıymetlı bına yapmak ıcın nasıl kı yayılmıssa bu tum ulkemıze yayılmalı. Dıger ulkelere gıttıgımde ulkemde dogru durust bır mımarı anlayısı olmamasından utanıyorum. Koca Sınan’ın torunları guzel yapılar uretmelı.. Devlet Lokum kutusu gıbı estetıgı olmayan dum duz yapılara ızın vermemelı.

 8. TOLGA dedi ki:

  YAZI KÖTÜ OLMUŞ

 9. murat baykal dedi ki:

  Allah sizin gibi insanlardan razi olsun

 10. selahattin şar dedi ki:

  ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLESİN EY KOCA SİNAN NURLAR İÇİNDE YAT SEVGİLİ PEYGAMBERİZ HAZRETİ MUHAMMET MUSTAFA S.A EFENDİMİZİN TEVECCÜHLERİNE MAZHAR OL İNŞALLAH.İNANAIN ZATEN BEN MİMAR SİNAN HAYRANIYIM HERKEZ GİBİ AMA BU HADİSEYİ OKURKEN TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU GÖZLERİM YAŞARDI BU KAYİNAT BİRDEAHA BİR SİNAN GÖRÜRMÜ BİLMEM

 11. mahsum dedi ki:

  mimarsinan ın hayatını öğrendiğim için mutluyum

 12. ferhat guldalı dedi ki:

  Koca sinan ruhun sad olsun mekanin. Cennet olsun sen en buyuk mimarsin

 13. ferık dedi ki:

  Mimar Sinanın Hayatı
  30 EKİM 2011 16:30 286 YORUM

  Türk ve Dünya tarihinin en önemli yapı sanatçılarından biri olan Mimar Sinan (Cırlavuk ya da Ağırnas köyü Kayseri,1489/1490 – istanbul,1588)
  Osmanlıdan günümüze Türk mimarlık tarihinin en büyük Mimarı Mimar Sinan (Koca Sinan da denir)Yavuz Sultan Selim ’in, o zamana kadar Rumeli’de yapılan devşirme toplanması işinin Anadolu ‘dada yapılmasını istemesi üzerine, devşirme olarak Kayseri’den alınıp 1512 ‘de İstanbul’a getirildi ve Yeniçeri Acemi oğlanlar ocağına girdi. Köyünde, kulübeler, ahırlar, su yolları yaparak deneyim kazanmış olduğundan Acemi oğlanlar bir zanaat öğretmenleri kuralına uyarak, çağın iyi mimarları yanında çalıştı. Çıraklık döneminden sonra Yeniçeri ortalarından birine girdi.(1514)Yavuz Sultan Selim’in İran ve 1517’deki Mısır seferlerine atlı sekban olarak katıldı; böylece İran ve Mısır ‘da ki mimarlık yapılarını inceleme olanağı buldu. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Belgrad (1521)ve Rodos (1522)seferlerine katılan Mimar Sinan1526 Mohaç seferinden sonra da ordu cephane sorumlusu görevine yükseldi. Irak seferinden sonra yaya başılık rütbesine ,daha sonrada ordu zemberekçi başılığına(cephane sorumlusu)yükseldi.1534’teki Irakeyn seferinden sonra düzenlenen İran seferi (1535)sırasında Van gölü üstünde askeri ulaşımı sağlayacak gemilerin yapımında gösterdiği yararlılık üzerine Haseki rütbesini aldı. Reis-i Mimar an -ı Dergah-ı Ali (Yüksek Dergah Mimarları Başkanı )görevine geldi(1536). 1538’deki Kara Boğdan(Moldovya) seferinde Prut ırmağı üstünde kısa zamanda kurduğu köprü, padişahın beğenisini kazandı. Yeniçeri ordusunda bir savaş eri olarak değil, istihkam işlerinin yöneticisi ve tasarlayıcısı olarak çalışan Mimar Sinan‘ın ilk yapıtı olarak Halep’teki Hüsreviye Camisi (1536-1537)kabul edilmektedir. İstanbul’da ki Şehzade Camisi’dir(1543-1548). Ancak Mimar Sinan’ın baş yapıtı olarak , 1557’ de tamamlandığı Süleymaniye Camisi kabul edilmektedir. Bu caminin başarısı nedeniyle Mimar Sinan’a ‘ulu, yüce ’anlamındaki ‘Koca ‘ sanı verilmiştir. Bütün yaşamı boyunca İstanbul, Edirne, Ankara, Kayseri, Erzurum, Manisa, Bolu, Çorum, Kütahya vb. Anadolu kentleriyle Halep, Şam, Budin ,Rusçuk gibi Osmanlı topraklarında suyolları, çeşmeler, camiler, külliyeler, medreseler, yaparak ülkeyi barındırır bir duruma getiren Mimar Sinan Edirne’deki Selimiye Camisini 85 yaşında yaptı. Sultan Murat III. döneminde Mekke’nin onarımı için Hicaz’a gönderildi. Mimar Sinan son yapıtlarından biri olan Kasımpaşa’daki Kaptanıderya Piyale Paşa Camisi’nde(1573) eski Ulucamiler in planına dönüş yaparak kuruluş döneminin özellikleriyle, uzun mimarlık yaşamı boyunca edindiği deneyimlerin bireşimini yapmıştır. Mimar Sinan’ın türbesi, Süleymaniye külliyesinde bulunan yalın yapıdır.

  MİMARLIK ANLAYIŞI

 14. Sena dedi ki:

  bence bu site çok güzel ama aradığım bilgi orada yok.genede ben bu siteyi okudum.çok güzel buraya girenlere ya da girmeyenlere tercih ederim.

 15. abdullah dedi ki:

  Ben böyle bir mimar görmedim bütün ülkeleri gezmiş keşke onun yerinde ben olsam ama sağlıklı ve hep yaşasam amin

 16. süleyman dedi ki:

  çoçoooooooookkkkkkkkkkkkk uzun

 17. ALİ dedi ki:

  TEŞEKKÜR EDERİM ÖĞRETMEN H.B YE 5 VERMİŞ:)

 18. mete dedi ki:

  çok güzelmiş ama benim ödevim var. ödevime çok işi yaradı.

 19. elgita dedi ki:

  teşekürrrrrrrrrrr halgo

 20. çigdem dedi ki:

  Mimar Sinan a hayran biri olarak imkanı olan herkesin ustanın mezarını ziyaret edip ruhuna Fatiha okumasını isterim bıraktığı bütün şaheserleri öyle uzaktan seyretmekle olmaz şükranlarımızı sunmalıyız nurlar içinde yatsın

 21. rahman göçmen dedi ki:

  allah mimar isnandan razı olsun çık şey başladı bize bizimde ona olsa keşke niye olmuyor öldü allah ramet elsesin başımız saolsuninsanlar onun mezarına gitmeli dua okumalıdır obize cami başladı bizde keşke onun gibi mimar olsak

 22. aras dedi ki:

  MİMAR SİNAN <3

 23. sinan dedi ki:

  teşekkürler en az 30 site araştırdım sonunda buldum:)))))))